Nowy Banner Banner 2

Kremacja jako alternatywa dla pochówku tradycyjnego

     Zakład Usług Pogrzebowych Archon we Wrocławiu wykonuje zarówno pochówki w sposób tradycyjny, jak i poprzez kremacje zwłok. Nowoczesny cmentarz komunalny z kompletną infrastrukturą zapewnia godny i uroczysty przebieg ceremonii pogrzebowych a także kremacji. Filia naszego Zakładu Usług Pogrzebowych Archon mieści się na terenie kompleksu cmentarza komunalnego przy ulicy Kiełczowskiej 90 gdzie mieści się krematorium.

    Obrządek związany ze spopieleniem ciała sięga czasów starożytnych. Kremacja była powszechną formą pochówku w wielu systemach religijnych. Na świecie kremacja jest bardzo popularna. W Japonii spopiela się 94 procent zmarłych, w Czechach oraz Skandynawii niemal 70%. W Europie Zachodniej ten odsetek to ok. 50 procent, w USA – 36 procent. Jak wykazały najnowsze badania również w Polsce ok. 40% ankietowanych nie widzi nic niewłaściwego w kierowaniu zwłok do krematorium i ich spopielaniu.

     Spopielanie ciała odbywa się w
trumnie drewnianej lub ekologicznej tekturowej, w temperaturze ponad 1000 ∨dm;C. Cykl kremacyjny trwa do 2 godzin, po którym następuje proces studzenia prochów zmarłego a następnie ich złożenie do urny, która jest przekazywana rodzinie zmarłego lub zakładowi pogrzebowemu wraz ze Świadectwem Kremacji.

    W 1963 roku Kościół dopuścił możliwość kremacji, jako zgodnej z religią katolicką. Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku, podtrzymuje postanowienia z 1963 roku: "Kościół usilnie zaleca, by pobożny zwyczaj grzebania ciał zmarłych był przestrzegany; jednakowoż nie zakazuje kremacji o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej" (Kanon 1176, 3).

    Przed dokonaniem kremacji zwłok, rodzina ma możliwość pożegnania się z bliską osobą w kaplicy zakładu pogrzebowego Archon przy otwartej trumnie lub dokonać identyfikacji. Po pożegnaniu lub identyfikacji osoba zmarła zostaje przewieziona do krematorium, gdzie następuje jej spopielenie.

 

    Urny z prochami mogą być:

 - pochowane do grobów ziemnych na polu urnowym,

 - pochowane do grobów murowanych (kolumbarium),

 - dochowane do grobów istniejących w Rodzinie za zgodą Dysponenta,